Návštěva místní knihovny
Přijel tentokrát živý Ajax..... Ukázka výcviku psů pro celou školu
06.07.2018
Přijatí žáci
Výsledky zápisu do základní školy

Zábavné úkoly - Fyzika

Jak poznáte, které vejce je vařené a které syrové?

• Pokus: Vejce položte na hladkou desku a prsty je roztočte. Vařené vejce se roztočí značně rychleji než syrové. Při rychlém roztočení se vařené vejce vzpřímí na špičku.
  • Jiná možnost: Roztočených vajec se lehce dotkněte. Vařené vejce se zastaví, syrové bude pokračovat v pohybu.
  • Vysvětlení: Žloutek syrového vejce, který má větší hustotu než bílek, se při roztočení vychyluje ze své normální polohy. Proto je vejce nestabilní a nemůže se vzpřímit. Při krátkém zabrzdění se bílek a žloutek uvnitř syrového vejce otáčí dále a přivede vejce opět do rotace. Vařené vejce se chová jako tuhé těleso a stává se z něj setrvačník. Vzhledem k jeho tvaru je přirozená jeho snaha vzpřímit se.

Kolik kusů označují staré míry?