Projekt Dopravní výchova
Seznamování se situacemi na silnici
05.02.2024
Rozpočet na rok 2024
Schválený rozpočet na rok 2024
05.01.2024
JEZERO MOST
Exkurze na jezero Most
19.09.2023
Nově nás můžete sledovat i na facebooku.
15.05.2023
Učíme Čtením a psaním ke kritickému myšlení
Naše škola byla vybrána do projektu manželů Kellnerových Pomáháme školám k úspěchu
16.09.2021

07.09.2018 Mgr. Bc. Miroslava Melicharová   Tisk

Od letošního školního roku jsme zařadili jsme do výuky metodu FIE, jejímž autorem je profesor Reuven Feuerstein a která posiluje u dětí (ale i dospělých), schopnost myslet a učit se.

Mottem je „Nechte mě chvilku, já si to rozmyslím…“ a předkládá úkoly, které nejsou vázány na již získané znalosti. Každý je schopen je plnit (dítě se nesetká s neúspěchem), přitom však výsledek není „zadarmo“ - je třeba přemýšlet, volit strategii práce, zapamatovat si, zorganizovat se… zkrátka rozvíjet dovednosti, které člověk potřebuje k fungování v každodenním životě – osobním i pracovním.

Metoda je založena na práci se soubory pracovních listů (tzv. instrumenty), které Feuerstein vytvořil a které jsou zaměřeny vždy na rozvoj některé oblasti myšlení, současně však v souvislostech rozvíjejí i další předpoklady učení.

Metoda FIE
• zlepšuje a akceleruje myšlení,
• učí strategie řešení úkolů,
• úkoly jsou koncipované od jednoduchého ke složitějšímu
• úkoly jsou takového charakteru, že vzbuzují u žáka zvědavost a chuť úkol splnit,
• metoda upevňuje sebedůvěru,
• odstraňuje strach z chyby,
• rozvíjí pečlivost, systematičnost při práci, odstraňuje impulsivnost,
• rozvíjí vyjadřování, respektování jiného názoru,
• respektuje osobní tempo, nevyužívá soutěžení.

Výuku FIE jsme zařadili do školního vzdělávacího programu 1., 2. a 3. ročníku na 1. stupni a do 6. 7. a 8. r. na stupni druhém. Certifikát pro metodu FIE mají dvě učitelky naší školy, letos projde kurzem ještě jedna a v příštích letech rozšíříme výuku na všechny ročníky.

Kromě toho nabízíme výuku FIE formou odpolední aktivity střediska volného času i dalším zájemcům – žákům, rodičům i dalším. V případě zájmu se ozvěte na mail či telefon školy.