aktuality
Kino Grinch
V neděli 18.11.2018 jdeme do kina.
14.11.2018
Výstava škol
Výstava škol
13.11.2018
Bruslení
Začínáme 13. 11. 2018
06.11.2018
Společné setkání dětí, učitelů a rodičů na školní zahradě
Opět jsme se sešli při "dýňování"
01.11.2018
Akce Střediska volného času
Kroužky a jednotlivé akce
01.11.2018
Pomohli jsme zasadit lípu ke 100. výročí republiky
u památníku republice a obětem 1. sv. války v Ploskovicích
15.10.2018
Zahajujeme činnost STŘEDISKA VOLNÉHO ČASU
Využijte naši nabídku volnočasových a mimoškolních aktivit - pro děti i dospělé
13.09.2018
Zařadili jsme do výuky METODU FIE
- metoda, která rozvíjí a posiluje schopnost učit se
07.09.2018
100. výročí založení naší školy
květen 2019
06.09.2018
Výstup na Liščín
Pátráme po památníku k 10. výroční vzniku Československé republiky
06.09.2018
Stravování ve školní jídelně
Reportáž veřejnoprávní České televize
06.10.2015
Školní mléko
Jsme zapojeni do projektu podporujícího zdravou výživu.
04.05.2015
Ovoce a zelenina do škol
Jsme zapojeni do projektu podporujícího zdravou výživu.
04.05.2015
Informace o dostupnosti DUM
Digitální učební materiály ZŠ Ploskovice
09.07.2012
Internetové stránky jsou na světě
jásejte :-D
17.08.2006
logo

Aktuality

Jak jsme oslavili kulaté výročí republiky
29.10.2018 Mgr. Bc. Miroslava Melicharová   Tisk

100 let

Týden před 28. říjnem vyvrcholily i v naší škole akce věnované stému výročí založení naší republiky.
Ve středu třídy od 4. do 9. prošly interaktivním programem o vzniku republiky a významu legií na této události. Program připravila naše bývalá paní učitelka dějepisu, která v současnosti pracuje v muzeu a je aktivní členkou Československé obce legionářské.

Čtvrtek byl ve znamení aktivit samotných žáků. Každá třída na 1. stupni a skupina na 2. stupni se zabývala některou z činností, které souvisely s obdobím kolem roku 1918. Žáci pracovali celé dopoledne a v jednu hodinu se všichni sešli na zahrádce mateřské školy, aby ostatním ukázali výsledek svého dopoledního snažení a přinesli ostatním nějakou zajímavou informaci nebo ukázku z doby vzniku republiky.
Prvňáčci se naučili kousek básničky Polámal se mraveneček, která byla v prvním slabikáři Československé republiky, a vyrobili si české vlajky. Druháci se "mravenečka" naučili celého a kromě toho si vytvořili krásná trička s motivem českého národního stromu - lípy. Použili na to různé výtvarné techniky a dokonce i pravé lipové listy. Se svými výtvory se odpoledne předvedli na improvizované módní přehlídce.
Čtvrťáci se věnovali T. G. Masarykovi a zazpívali jeho oblíbenou píseň Ach synku, synku. Krátké medailony osobností celého stoletého období republiky připravili třeťáci, kteří navíc vytvořili krásný dort k výročí - obrázek dortu lemovaný trikolorou byl naplněný fotografiemi významných osobností.
V mezičase předvedli žáci 8. a 9. ročníku plakáty, které vytvářeli od začátku školního roku a věnovali je životu T.G.Masaryka. Zpracovali na nich dětství, mládí, spor o rukopisy i vrchol Masarykova života - prezidentské období.
Na 2. stupni se žáci rozdělili do skupin podle svého zájmu - Film, bankovky a mince v období 1. republiky, Písně 1. republiky, Tramping, Móda 1. republiky a Sokol.
Filmoví fandové zpracovali plakáty o nejvýraznějších hereckých osobnostech našeho černobílého filmu i plakáty o bankovkách a mincích používaných v nově vzniklé Československé republice. Zajímavosti o velmi oblíbené činnosti tehdejší doby - trampingu - si našli, zpracovali a prezentovali většinou ti, kteří jezdí na vandry. Někteří si už dokonce vyzkoušeli, co to je spát pod širákem, a tak pochopili romantiku víkendu v přírodě stejně jako jejich předkové před sto lety.
Všechna vystoupení byla prokládána písněmi 20. a 30. let. Na úvod zazněla píseň Čechy krásné, Čechy mé, k módě připojily dívky song V+W+J Šaty dělaj člověka, k trampingu Babičku Mary, proložily také oblíbenou o galerce - Máňa, film samozřejmě doplnily šlágry Přednosta stanice, Jen pro ten dnešní den a Tvé foto.
Následoval program věnovaný módě - skupina si připravila malé papírové "modelky", které zpracovala výtvarně a oblékla do typických prvorepublikových rób. Několik plakátů zmapovalo nejen dobové šaty, ale i účesy a boty. Vrcholem byla "živá" modelka, které dívky ušily šaty s třásněmi, do ruky jí daly doplňky, učesaly ji a nalíčily v duchu krásných dam.
Chlapci, kteří prezentovali činnost Sokola, nezůstali jen u informací o Sokole a vytvořeného plakátu se sokolským praporem, ale směle se pustili do typického sokolského cvičení a předvedli svou zdatnost a obratnost.
Projekt jsme ukončili zpěvem české a slovenské hymny a na úplný závěr zazněla Ta naše písnička česká.
Pro venkovní prezentaci se uklidnilo i počasí, přestalo pršet a ztišil se i vítr, a tak jsme mohli přivítat veřejnost, jejíž zájem o naši práci nás velmi potěšil. Někteří žáci sice nebyli zvyklí mluvit před tak početným publikem a ještě k tomu v náročném velkém venkovním prostoru, takže slova občas zanikla, ale celkově se připomínka sto let staré doby vydařila.

Po čtvrtečních aktivitách jsme se v pátek vypravili na Zahradu Čech, kde byla připravena výstava věnovaná výročí. Expozice dalece předčily naše očekávání a celý areál výstaviště se hemžil lidičkami v dobových kostýmech. Chodili zde krásné dámy, šviháci v oblecích i vojáci uniformách, zdravotní sestřičky, trhovkyně, sportovci, uličníci, kteří utekli ze školy i nemocní, kteří si tajně odskočili z lazaretu. Téměř jedině díky nim si člověk uvědomil, že je to všechno jenom jako, neboť kostýmy, kulisy i rekvizity byly velmi věrné a každá expozice nás přenesla o sto let zpět.
Atmosféru navodil pavilon A, v němž nás přivítal T.G.M. ve své knihovně. Obživly zde sochy Emy Destinové, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. Milá atmosféra dýchla z vánoční světnice venkovské rodiny i pokoje bohaté městské společnosti. Na cestu dál nám zahrál flašinetář - typický válečný invalida. Mezi pavilony jsme našli sportovní vybavení i sportovce v ringu a v tělocvičně; kavárnu, restauraci i pánský klub; kluky zaujala dobová auta s motocykly; velmi autentický byl lazaret, kde dokonce probíhala operace; potěšila nás stará škola a dětské hračky.

Setkání s obdobím první republiky bylo ve všech našich aktivitách velmi intenzivní a věřím, že pro naše žáky nezůstane zapomenutou částí našich dějin, ale barevnou a úžasnou dobou, která přinesla krásnou atmosféru, mnoho zajímavého a pro nás Čechy znamenala počátek svébytnosti.

Odkaz na fotografie z akce:
https://honzazlitomeric.rajce.idnes.cz/Skola_oslava_100._vyroci_zalozeni_Ceskoslovenske_republiky/

Investice do rozvoje vzdělávání. evropský sociální fond v ČR Evropská unie MŠMT OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
© 2006 Základní škola a Mateřská škola Ploskovice, příspěvková organizace, okres Litoměřice