Den otevřených dveří v MŠ

Od 14:30 - 17:00

Ozdravný pobyt v Lužických horách
03.10.2022 Mgr. Iveta Šteiglová fotky Tisk
Název akce:Ozdravný pobyt v Lužických horách
Termín konání:19.09.2022
Místo konání:Polesí

Vrátili jsme se z Polesí

Ozdravného pobytu v Lužických horách se zúčastnili žáci z 2., 4., 8. a 2 děvčata ze 7. a 3 děvčata z 9. ročníku.

Pro pobyt jsme si vybrali osadu Polesí, která se nachází 1,5 km od obce Rynoltice. Z Polesí jsme podnikali velké množství procházek do přírody. První den nás zelená turistická značka zavedla na Pekařův kříž, k němuž se váže pověst.

Další den jsme se vydali k vyhlídkové skále Havran. Skála je asi 20 m vysoká, má tvar ptačí hlavy. Odpoledne jsme se snažili najít Vraní skály. A ocitli jsme se již na hranicích s Polskem.

Ve středu nás čekal celodenní výlet. Šli jsme pěšky na vlak do Rynoltic, vlakem do Lvova a zde jsme navštívili zámek Lemberk. Na tomto zámku žila sv. Zdislava se svým mužem, panem Havlem z Lemberka a s jejich čtyřmi dětmi. Uvnitř zámku nás zaujaly barokní kaple. Pan průvodce nás velice zajímavým a napínavým výkladem ponořil do minulosti života na zámku. Až jsme se někdy i trošku báli, neboť na zámku straší... Po prohlídce jsme si nakoupili pohledy a dárečky pro rodiče. Poté jsme se prošli alejí k studánce sv. Zdislavy. O paní Zdislavě se říká, že byla dítkem milosti a dcerou světla. Měla vždy zásobu dobrých skutků, aby pomáhala druhým.
Od studánky jsme pokračovali do Jablonného v Podještědí. Zde jsme vzali obchody útokem. Všechny děti se těšily, jak si nakoupí nejen mlsky, ale i dárečky, které vezly domů. Navštívili jsme ještě cukrárnu, místní mokřady, prohlídli jsme si baziliku, bohužel je ještě uzavřena, tak jen zvenčí.
Z Jablonného v Podještědí jsme se opět dostali vlakem do Rynoltic a z Rynoltic pěšky do Polesí. Snědli jsme celodenní balíčky a těšili se na teplou večeři.

Ve čtvrtek nás čekal rozlučkový večer. Nastaly velké přípravy. Protože některé děti chtěly potěšit rodiče, tak jsme se vydali do lesa na houby. A že jich bylo. Dopoledne nás ještě čekaly soutěže v lese a hledání pokladu. Odpoledne jsme uspořádali přehlídku v stavění příbytků v lese. Pak už následovala příprava masek na večer, příprava na stezku odvahy a diskotéku. Příprav se ujala děvčata z 8. a 9. ročníku. Kdo se bál, na stezku nemusel, ale stálo to za to. U místní nádrže na nás vybafl kostlivec, na cestě strašil Jack Sparrow a babka čarodějnice nám dokonce nabídla bonbony. Sem jsme museli dojít po cestě osvícené pouze svíčkami. Chválím starší žáky ze 7., 8. a 9.ročníku - děvčata i kluky, kteří pomáhali menším dětem zdolat stezku odvahy a doprovázeli je. A blížili jsme se do finále. Přehlídka masek začala a poté už diskotéka.

V pátek jsme vyhodnotili všechny soutěže a turisty do nepohody. Děti převzaly diplomy, s kterými se určitě doma pochlubily. Ještě jsme si prohlédli naposledy malebné okolí Polesí, rozloučili se s lesem a odpoledne jsme odjížděli s mnoha zážitky domů.

Po celý pobyt se o nás majitelé penzionu moc hezky starali a výborně vařili. Děti si užily také chvilky pro sebe na pokoji. Starší pomáhali menším dětem. A tak se nám pobyt velmi líbil a myslím, že se sem určitě zase někdy vrátíme.