Naši žáci na jevišti divadla v Ústí nad Labem
12.06.2014 Mgr. Zuzana Legnerová   Tisk

Indiánský kmen Čučudejů z Ploskovic přepadl ústecké divadlo

V Úterý 10.6. vyvrcholil projekt "Školní divadlo" přehlídkou v Ústeckém divadle opery a baletu. Kromě naší školy se přehlídky v tento den účastnila ještě ZŠ z Tisé a z Varnsdorfu. Všechna představení byla povedená a každé z nich bylo oceněno za originalitu v jiné oblasti. Indiánské - Čučudejské pohádky, které žáci naší školy nacvičovali od září, byly oceněny za nejlepší výpravu a nejvtipnější představení.

Tento divadelní projekt vznikl a byl realizován díky společnosti ALMAVIS o.s z Ústí nad Labem a jeho cílem bylo zapojit do divadelní činnosti žáky s handicapem, nebo žáky integrované. Nejenom ti, ale všichni ostatní, kdo se do hraní divadla zapojili si odnášejí mnoho krásných zážitků, zkušeností a inspirací pro svůj další život. Návštěva divadla a učinkování na jeho jevišti bude pro děti jistě nezapomenutelným zážitkem. Mnoho vzpomínek si však odnášejí i z běžných zkoušek. Zažili jsme společně spoustu legrace, poznali jsme se úplně z jiného úhlu, než ve školní lavici, byli jsme mile překvapeni výkony dětí, kterým se v učení třeba až tak nedaří. Navíc nejednou musely děti napnout své síly a překonávat problémy,netrpělivost, trému, ostych někdy i nechuť, nebo se musely pracně naučit ten který pohyb nebo část textu. Námaha se jim však vyplatila a ony jsou odměněny krásnými zážitky a dobrým pocitem, že dokáží něco neobyčejného a dokonce tím mohou obdarovat druhé. Hezké i těžší chvíle děti vzájemně stmelily a propojily. Celý divadelní rok nám přinesl pocit smysluplné a příjemné práce.

Závěrem bych ráda poděkovala všem dětem, které se tomuto projektu věnovaly po celý školní rok, jejich rodičům, kteří je v tom podporovali a pomáhali s přípravou kostýmů a samozřejmě mé kolegyni p.uč. Haně Průšové, která vybrala povídky pro naše divadlo, a která, se především starala o stránku jevištního projevu, hlídala texty a učila děti správně vyslovovat "zřetelně a nahlas" ;)a hrát, zatím co já jsem myslela hlavně na kostýmy, rekvizity a kulisy. Děkujeme také p. Janě Blažkové a p. Nikole Kolářové ze společnosti Almavis o.s., které se o nás po celou dobu vzorně staraly, poskytovaly nám veškerý servis, materiální i poradenskou podporu. Organizace ústecké divadelní přehlídky byla též na bezvadné úrovni. Budeme se těšit na další podobné příležitosti a na další spolupráci.