Rok na školní zahradě
16.07.2013 Mgr. Bc. Miroslava Melicharová   Tisk

Projekt Slaměná zahrada jako začátek péče o školní zahradu

Po celý rok jsme vás na těchto stránkách informovali o postupu prací na školní zahradě (všechny příspěvky viz archiv aktualit). Nadchází čas celý projekt zhodnotit, i když v některých aktivitách budeme pokračovat ještě po prázdninách.
V letošním roce se nám i přes nepřízeň počasí podařilo splnit většinu aktivit projektu, zbývá jen postavit slaměné stěny a omítnout je hliněnou omítkou. Na tuto práci se chystáme začátkem září.
V průběhu května a června jsme dále uklízeli (srovnávali terén, vybírali kořeny pýru, likvidovali staré větve) a samozřejmě se starali o zeleninové záhonky. Současně začala příprava stavby slaměného altánu. Z bezpečnostních důvodů jsme se rozhodli, že trámovou konstrukci nebudeme stavět sami a požádali jsme o spolupráci Střední školu technickou a stavební z Ústí nad Labem. Učni v rámci praxe připravili materiál, společně s mistrem vše na místě sestavili a na počátku června altán stál. Děvčata konstrukci natřela a chlapci připravili podloží pod balíky slámy – podezdívku z cihel spojených jílem. Byly dokončeny příbytky pro drobné živočichy, umístěn domeček pro hmyz a ptačí budky, kluci přinesli materiál na hromadu kamení pro plazy a instalovali hrazení pro kompost. Ke konci června si pak jednotlivé třídy sklidily úrodu.
I když se blíží konec projektu a stavbou altánu ho završíme, považujeme projekt za začátek dlouhodobé péče o naši zahradu. Budeme ji i nadále zvelebovat, pečovat o stromy, keře i ostatní zeleň, každoročně pěstovat zeleninu a bylinky. A samozřejmě se budeme na zahradě scházet a bude nám příjemným zázemím pro některé školní akce.