Den otevřených dveří v MŠ

18.12.2012 Jan Kotěra   Tisk

..

NOVÝ PLOT

Přední plot jsme v září strhli a v Pracovních činnostech postavíme nový. Bude z dřevěných planěk na kovových sloupcích. Vyrobíme také novou branku. Výtvarnou úpravu navrhnou žáci.

PTAČÍ BUDKY A KRMÍTKA

Také budky a krmítka vyrobí žáci v rámci Pracovních činností a celou zimu je budou chodit doplňovat.

OVOCNÝ SAD

Do zadního rohu jsme zasadili ořešák. V přední části zahrady zůstaly tři původní ovocné stromky a v listopadu k nim přibylo dalších deset. Žáci vyrobí ke každému stromu tabulku s popisem.

ŽIVÝ PLOT

Podél dvou stran plotu jsme vysázeli ovocné i okrasné keře, které budou sloužit mimo jiné jako útočiště pro ptáky, hmyz a další drobné živočichy. Také k nim žáci vyrobí tabulky s popisem. Na jaře nás čeká sázení podél poslední, pravé strany plotu.

OHNIŠTĚ S POSEZENÍM

Uprostřed pozemku jsme založili ohniště s posezením. K němu budou sloužit lavičky, které vyrobí žáci v rámci pracovních činností.

ZELENINOVÁ ZAHRÁDKA

Na zeleninové zahrádce si žáci vyzkouší pěstování základních druhů zeleniny. Každá třída se bude celou sezónu starat o jeden záhon. Žáci vyrobí ke každému druhu zeleniny tabulku s popisem.

BYLINKOVÁ SPIRÁLA

Vybraná třída bude místo o zeleninu pečovat o bylinkový záhon. Ten bude osazen běžnými léčivkami a bylinkami, které lze zužitkovat v kuchyni.

KOMPOST

V rohu zeleninové zahrady žáci založí kompost, který bude kromě recyklace rostlinných zbytků sloužit pěstování dýní a také výuce. Žáci ho budou pravidelně sledovat, vyhodnocovat změny a učit se tak o koloběhu živin v zahradním ekosystému.

ÚKRYTY PRO DROBNÉ ŽIVOČICHY

Součástí přírodní zahrady budou také nejrůznější úkryty pro drobné živočichy. Ty připraví žáci v rámci pracovních činností a instalují je do zahrady na jaře.

SLAMĚNÝ ALTÁN

Vyvrcholením projektu bude stavba altánu s trámovou konstrukcí, vyplněnou balíky slámy, a slaměnou střechou. Altán bude mít plochu cca 25 m2 a bude uzavřený. Od dalšího školního roku bude sloužit jako zázemí pro školní akce na zahradě, ale především jako zajímavá přírodní učebna.