Den otevřených dveří v MŠ

Místo konání:ploskovice

Přemysl Oráč a sv. Václav navštívili Ploskovice

V úterý 28.2. sehráli žáci 3. a 4. třídy ze ZŠ Ploskovice
divadelní představení Přemysl Oráč a Blaničtí Rytíři.
Naše škola se zapojila do celokrajského projektu KOPT – Kultura od první třídy, jehož cílem je aktivně zapojit žáky prvního stupně do kulturního života. Děti si tak pod vedením své učitelky nacvičily a připravily tyto dvě divadelní hry. Ty jsou připraveny spolupracující agenturou tak, aby učitelé mohli bez starostí o kostýmy, kulisy a hudbu s dětmi nacvičit dialogy a pohyb po scéně. Přemysla Oráče jsem si vybrali proto, že pověst o něm je situována mimo jiné i do Stadic , tedy do našeho kraje. Vždyť i Ústecký kraj má ve svém znaku Přemyslův legendární pluh. A Svatý Václav ? Jeho odkaz je stále aktuální, a tak jsme i dětem chtěli přiblížit hodnoty jako je pokora a mírumilovnost. Oba jsou symbolem moudrých a spravedlivých vladařů a my všichni právě po takových nevědomky toužíme.
Nacvičovali jsme od října a z dětí se za tu dobu stali opravdoví herc i- z počátečních ostychů se zrodila dvě krásná představení. Děti si vyzkoušely, co všechno musí takoví herci znát a umět – musí mít nejen dobrou paměť na texty, ale i představivost, trpělivost s ostatními herci i sám se sebou, umět mluvit kdy mám a ne kdy nemám, dívat se na diváky a přitom mluvit hlasitě a bez ostychu, položit se do role…. Zároveň jsme si uvědomili, jak je to vlastně v tom divadle – kdo je herec, kdo divák, co je jeviště, co hlediště, co je to scénář, co rekvizita – teď už to víme. Navíc jsme se sami ocitli uprostřed české historie a tak tyto významné události našich dějin jen tak nezapomeneme. Odměnou za naší trpělivou práci byl potlesk několika desítek rodičů, prarodičů, spolužáků i kamarádů.
Děkujeme agentuře Job market s.r.o., která v tomto projektu zajišťovala scénu – kulisy, kostýmy, scénáře, hudbu, zvukovou techniku a další servis. Děkujeme herci Pavlu Trojanovi, který se ujal role vypravěče a svým klidem a vyrovnaností velmi zapůsobil na naše malé herce. Děkujeme obci Ploskovice za propůjčení kulturního sálu.
Projekt podpořil také Ústecký kraj a ESF. Seznámit se s projektem můžete na www.kopt.cz, děti zde najdou i interaktivní flashovou hru, které je zavede do historie.
Mgr. Zuzana Legnerová